Ponad pół wieku temu kard. Bolesław Kominek mówił o św. Jadwidze, że stojąc przy Moście Tumskim, łączącym wschodni i zachodni brzeg Odry, każe nam myśleć, że wszyscy są braćmi, na którymkolwiek brzegu mieszkają.

Po kilkunastu latach, w sytuacji gwałtownego zwrotu w historii Polski słowa Kardynała zaowocowały bardzo konkretnie w życiu dwóch narodów. Bracia po obu stronach Odry nawiązali relacje i przyjaźnie, a pretekstem była pomoc Polakom, przeżywającym wówczas stan wojenny. Po dekadzie bezinteresowne dzieło pomocy przypieczętowano w 1991 r. aktem prawnym. Powstała Dortmundzko-Wrocławska Fundacja, która nie mogła mieć innej niż św. Jadwiga patronki. Wkrótce pomoc skierowano do tych, którzy byli w pilniejszej potrzebie: na wschód do tak bliskiego nam Lwowa.

Dziś jedną z głównych działalności Fundacji są praktyki, organizowane od dawna przez Niemców dla Polaków, a od 15 lat dla braci ze Wschodu. Z tym jubileuszem związane było spotkanie we Lwowie. Na pięć dni do Brzuchowic – zielonej dzielnicy Lwowa zjechała wielka fundacyjna rodzina: pierwsi Fundatorzy, władze Fundacji z Prezydentem Bp Andrzejem Siemieniewskim i zaprzyjaźnionym ewangelickim Bp Ryszardem Boguszem oraz praktykanci z całego okresu tych 15 lat – dziewięćdziesiąt osób z rodzinami.

Przyjął tę wielka rodzinę Metropolita Lwowski Abp Mieczysław Mokrzycki. Serdecznie i osobiście rozmawiał z każdym z praktykantów i gości, podpisując pamiątkowe książki, co uwieczniono na wielu zdjęciach. W homilii podczas Eucharystii Bp A. Siemieniewski mówił o praktykach w kontekście kontynuacji dzieła św. Jadwigi. Z gośćmi z Polski i Niemiec spotkał się polski Konsul we Lwowie Iwan Babij i zaprzyjaźnieni duszpasterze z parafii katedralnej – ks. Proboszcz Jan Nikiel i ks. Rafał Zborowski.

15 lat praktyk podsumowali sami praktykanci. Opowiadali o zdobytym na wrocławskich uczelniach, w instytucjach i firmach doświadczeniu i prezentowali swoją obecną sytuację. Wielu z nich jest liderami w swoich środowiskach, byli praktykanci utworzyli też Fundację „Dajmy Nadzieję", która prowadzi jedyne we Lwowie hospicjum dla dzieci.

Wspomnieniom i rozmowom nie było końca. Radosną nowinę o planowanym ślubie ogłosili praktykanci z 2014 roku – Michał i Iryna.

Na 15-lecie praktyk we wrześniu br. do Wrocławia przyjedzie kolejna grupa praktykantów, głównie związanych z Politechniką Lwowską, z którą Fundacja od kilku lat ściśle współpracuje.

– Przez te wszystkie lata mimo bolesnej historii naszych narodów i niełatwej teraźniejszości udaje nam się pomagać i pomnażać dobro - podsumowuje Kazimierz Pabisiak, który koordynuje całość przedsięwzięcia i organizuje praktyki zawodowe we Wrocławiu – św. Jadwiga nieustannie nam w tym pomaga.

(tekst: Niedziela z dnia 12 czerwca 2016r. autor- Lilianna Sicińska, zdjęcia: Janusz Gajdamowicz)

fotorelacja Janusz Gajdamowicz

informacja Radio Rodzina