Dortmundzko-Wrocławska Fundacja im. Św. Jadwigi po raz 13 zorganizowała pobyt młodzieży ukraińskiej we Wrocławiu w ramach praktyk zawodowych. Tegoroczny Projekt nosił nazwę: "Polsko-ukraińskie spotkania. Praktyki we Wrocławiu" i dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

W tegorocznej edycji wzięło udział 13 osób, które wyłoniono podczas rozmów kwalifikacyjnych we Lwowie z grona 24 chętnych do udziału w projekcie. Młodzież przebywała we Wrocławiu w dniach od 18.09 do 24.10.2014 roku. Tym razem uczestnicy projektu reprezentowali bardzo różne zawody, wśród nich byli: architekci, stomatolodzy, lekarze, fizycy oraz absolwenci stosunków międzynarodowych. Miejsc praktyk poszukiwano we Wrocławiu przez wiele miesięcy, starając się dopasować je do zainteresowań i bardzo sprecyzowanych specjalizacji praktykantów. Oprócz praktyk zawodowych pobyt miał na celu poznanie Polski, Polaków, polepszenie znajomości języka polskiego. W ramach pozazawodowego programu praktykanci odwiedzili Częstochowę, wzięli udział w pieszej Pielgrzymce do Trzebnicy oraz spędzili kilka dni w polskich górach w Karpaczu. Mieli także okazję zwiedzić z przewodnikiem Wrocław i zobaczyć najciekawsze jego zakątki m.in. ZOO, Panoramę Racławicką, wrocławski Aquapark. W ramach pobytu spotkali się z wieloma przedstawicielami wrocławskiego świata polityki, kultury i religii m.in. z: Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, Rektorem Politechniki Wrocławskiej - Tadeuszem Więckowskim, ks. biskupem Włodzimierzem Juszczakiem i ks. Biskupem Andrzejem Siemieniewskim, Prezesem Zarządu CUPRUM - panią profesor Moniką Hardygórą oraz przewodniczącym dolnośląskiej Solidarności p. Kazimierzem Kimso. Ukraińscy praktykanci przygotowali dla pracodawców i rodzin goszczących ich oraz przedstawicieli Fundacji św. Jadwigi Dzień Kultury Kresowej, podczas którego zaprezentowali śpiewy ukraińskie i częstowali własnoręcznie przygotowanymi narodowymi potrawami. W uroczystości tej wzięła udział także sześcioosobowa delegacja z Katedry Lwowskiej na czele z ks. Janem Niklem oraz trzyosobowa delegacja z Dortmundu.

Fundacja św. Jadwigi składa gorące podziękowania wszystkim osobom, ofiarodawcom, sponsorom, rodzinom goszczącym praktykantów oraz pracodawcom, dzięki którym owocne przeprowadzenie projektu nie byłoby możliwe. Realizacja Projektu „Polsko-ukraińskie spotkania. Praktyki we Wrocławiu” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Galerie zewnętrzne: